Фонд «Корона князів Острозьких» робить надзвичайно велику справу у реалізації культурних і гуманітарних проектів, направлених на популяризацію та відродження пам`яті великих історичних особистостей. До таких проектів відноситься увіковічення у скульптурних пам`ятниках великого полководця князя Костянтина Івановича Острозького, який відіграв значну роль в українсько-литовській історії (скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов). Наразі, фонд Робертаса Габуласа продовжує роботу над відтворенням мармурового надгробного меморіалу князю Острозькому для Успенського собору Києво-Печерської лаври, що є першочерговою задачею благодійної організації. Але, водночас, діяльність фонду охоплює широкий спектр співпраці з військовими, релігійними та культурно-громадськими інституціями.
Так, минулого року, перебуваючи у Любліні під час урочистих заходів з нагоди створення міжнародної Литовсько-Польсько-Української бригади (ЛІТПОЛУКРБРИГ) імені Великого гетьмана Костянтина Острозького, голова фонду Робертас Габулас дізнався про історичну картину «Битва під Оршею. 1514 р.». Як з`ясувалось згодом, батальний твір польського художника Юзефа Менціні-Кшеша (1860-1934 рр.) знаходиться в Україні у збірці Рівненського обласного краєзнавчого музею (м. Рівне) і потребує негайної реставрації. Разом із провідним науковим співробітником Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, доктором історичних наук Любомиром Михайлиною меценат здійснив поїздку до міста Рівного з метою дослідження стану картини та перемовин щодо її необхідного відновлення.
…3 листопада 2020 року у приміщенні Рівненського обласного краєзнавчого музею відбулась зустріч голови Благодійного фонду «Корона князів Острозьких» Робертаса Габуласа та директора музею Олександра Булиги. Під час зустрічі була підписана угода про співпрацю між фондом та Рівненським обласним краєзнавчим музеєм. За умовами угоди, Благодійний фонд «Корона князів Острозьких» у повному обсязі здійснює фінансування робіт з реставрації картини, яку будуть виконувати фахівці реставраційних майстерень Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.
Масштабний живописний твір «Битва під Оршею. 1514 р.» (1884 р.) Юзефа Менціні-Кшеша, учня відомого художника Яна Матейко, відображає перемогу об`єднаного польсько-литовського війська під командуванням князя Костянтина Острозького. 8 вересня 1514 року 15- тисячна армія Великого князівства Литовського на берегах Дніпра та річки Кропивни під містечком Оршею (нині – територія Білорусі) ущент розгромила військо московської держави. Союзна армія, що складалась з литовських, білоруських, українських, сербських, татарських, польських, угорських та німецьких загонів, зупинила наступ московітів й тим самим врятувала Східну Європу від московської експансії. Перемога прославила князя на усю Європу: шанований усіма – католиками й православними, після Оршанської битви князь Костянтин був визнаний найкращим воєначальником свого часу. Великий полководець Костянтин Іванович Острозький і в наш час надихає українців, які відстоюють свою територіальну цілісність та європейський цивілізований вибір.
Розширюючи напрями і формати стратегічного партнерства, охоплюючи широке коло важливих культурних і гуманітарних проектів, фонд «Корона князів Острозьких» підтверджує свою життєдієвість у вирішенні різнопланових задач, направлених на популяризацію спільного історичного минулого України та Литви. За фінансової допомоги мецената Робертаса Габуласа музейна цінність найближчим часом буде відреставрована і у відновленому вигляді постане перед громадськістю.
Висловлюємо щиру подяку Любомиру Михайлині за сприяння і надану допомогу у проведенні культурних і наукових заходів, якими опікується фонд «Корона князів Острозьких».
Олена Науменко