Монумент «Витязь Свободи» для Каунаса.

У рамках 100 – річчя відновлення литовської незалежності  фонд «Корона князів Острозьких  активно залучився до культурних заходів, що були організовані  з нагоди свята. У тісній співпраці з литовським фондом «Вітіс» був успішно здійснений один із  найважливіших, за своєю виховною силою,  проект «Витязь Свободи». Ще минулого року  творчий колектив скульпторів (О.Сидорук, Б. Крилов, А. Сакалаускас), що співпрацюють з фондом Робертаса Габуласа,  виграв конкурс на створення монументу борцям за свободу Литви, яку уособлюватиме озброєний вершник – «Витязь свободи». Узагальнений образ воїна, який набув широкого розголосу в литовському середовищі, вирішено було  встановити у Каунасі, другому після Вільнюса місті Литви.

                            

Приємно усвідомлювати, що пам’ятник, який матиме важливе національне значення для литовців, сповнений високого героїко-патріотичного пафосу, був виготовлений саме в Україні (бронзоливарне виробництво фірми «Саямат»), в надзвичайно короткі терміни (робота тривала усього п’ять місяців). Монумент створювався на пожертви  литовської громади та кошти, надані міською адміністрацією, яку очолює мер міста В. Матійошайтіс.

5 липня  2018 року, напередодні  Дня  коронації Міндаугаса (першого литовського короля), у Каунасі, в історичному місці навпроти середньовічного замку  відбулось урочисте відкриття «Витязя Свободи». Шестиметровий бронзовий монумент, що має складне композиційно-пластичне рішення (кінь на двох точках опори),  ефектним силуетом піднісся на фоні місцевого краєвиду.

Завдяки своїм високохудожнім  якостям, глибокому образному змісту й коротким термінам виконання, «Витязь свободи» може стати  не тільки яскравою домінантою  міського ансамблю, але й найвизначнішим історико-культурним об’єктом у масштабах всієї країни.