Проект «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника»
Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником розроблено проект «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника».
Династія князів Острозьких презентує загальний для українського і литовського народів період, коли Україна та Литва були об’єднані в одну державу – Велике князівство Литовське. Однією із найвизначніших постататей цієї родини був князь Костянтин Острозький (1460–1530) – мав титули віленського каштеляна, маршалка Волинської землі, луцького, вінницького, брацлавського і звенигородського старости. Князь Костянтин Острозький уславився як один з найславетніших полководців Європи XVI ст., що за всю свою військову кар’єру провів понад три десятка битв і лише в двох зазнав поразки. Найвідомішу перемогу князь здобув у битві під Оршею (1514), де було розгромлене 40-тисячне військо Московської держави.
Костянтин Острозький вважається одним із найбільш щедрих меценатів Києво-Печерської лаври. Він брав активну участь у відновленні Успенського собору після руйнівного нападу кримських татар в 1482 р. Його коштом відреставровано і поновлено настінні розписи, виготовлено новий різьблений іконостас, прибудовано каплицю Іоанна Богослова.
Костянтин Острозький помер 11 вересня 1530 року в Турові. Згідно із заповітом був похований 24 вересня 1530 року в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. На замовлення сина – київського воєводи князя Василя-Костянтина Острозького – над похованням у 1579 році був встановлений надгробний мармуровий пам’ятник (автор, ймовірно, скульптор Г. Горст). Це одна із небагатьох пам’яток на теренах України, композиційна схема якої відповідала типу тогочасних ренесансних європейських пристінних надгробків. Пам’ятник був зруйнований разом із собором у 1941 році.
Необхідність відтворення надгробного пам’ятника обумовлена концепцією відновлення історичного комплексу Успенського собору в повному обсязі, включаючи архітектурне і художнє оформлення його внутрішнього простору.
Українськими і литовськими вченими, архітекторами неодноразово висловлювалися пропозиції щодо відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.
У 2014 році Надзвичайним і Повноважним Послом Литовської Республіки в Україні П. Вайтєкунасом було ініційовано питання про відтворення втраченого надгробка силами української та литовської сторін. Стосовно цього питання Заповідник інформував Міністерство культури України (лист від 30.10.14 № 04/22-224) та Міністерство закордонних справ України (лист від 20.11.14 № 04/22-235).
У 2015 році були визначені скульптори – виконавці проекту. З української сторони – це члени Національної спілки художників України Олесь Сидорук і Борис Крилов. Литовську Республіку представляє скульптор Арунас Сакалаускас – професор, завідувач кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв.
Протягом 2015 року українські архітектори та історики обговорювали деталі проекту «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника». До обговорення долучився декан історичного факультету Вільнюського університету, професор А. Бумблаускас.
Наукові консультації та організаційну допомогу надавали також відомі польські фахівці ‒ заступник директора національного закладу культури «Королівський замок на Вавелі» Єжи-Т. Петрусь та директор Національного музею у Кракові Анджей Бетлей.
13 жовтня 2015 року в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулося громадське обговорення проекту відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому. У ньому взяли участь представники громадських організацій, науковці, архітектори. Проект і скульптурний макет (масштаб 1 : 15) отримали загальне схвалення.
Текст напису на надгробному пам’ятнику князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі погоджений Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (лист від 23 травня 2016 р.).
Проект «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» отримав підтримку Міжпарламентської Асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща (30–31 травня 2016 року). Депутати Міжпарламентської Асамблеї звернулися до урядів країн-членів Асамблеї із закликом щодо надання максимального сприяння у реалізації цього проекту.
Проектну документацію погоджено Міністерством культури України (лист від 27.07.2016 № 629/10/61-16). Черговим етапом відтворення пам’ятника в 2016 році стало виготовлення скульптурного макета в масштабі 1:5. На презентації в канцелярії уряду Литовської Республіки під головуванням Віце-канцлера за участі віце-міністрів оборони, закордонних справ та культури 7 вересня 2016 р. проект відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі одноголосно підтримано.
14 вересня 2016 р. проект «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» схвалив Комітет із закордонних справ Сейму Литовської Республіки.