Проект відтворення пам`ятника Костянтину  Острозькому в Успенському соборі Києво-Печерської лаври  (звіт фонду за 2019 рік)

Масштабним міжнародним проектом останніх років, що відображає незаслужено забутий 250 –річний період спільної українсько-литовської історії, є відтворення скульптурного надгробку  видатного військового й державного діяча, мецената Костянтина Івановича Острозького.  Згідно з загальною концепцією  повного відновлення Успенського собору Києво-Печерської Лаври, меморіал незабаром постане на своєму історичному місці, у храмі, де й був похований князь.

***

Робота над проектом отримала нового імпульсу, коли до справи приєднався  суспільний діяч, бізнесмен та меценат Робертас Габулас. Благодійний фонд «Корона князів Острозьких», створений ним у 2016 році за підтримки посольства Литви в Україні, опікується, як відомо,  проектами  національно-культурного значення, серед яких першочерговим є відтворення втраченого надгробного пам’ятника князю Острозькому. Впродовж 2017-2019  років, що виявились надзвичайно плідними й насиченими для фонду, благодійна організація довела свою актуальність, показав успішні результати у своїй життєдіяльності.

За цей час, завдяки дієвій роботі зі скульпторами О.Сидоруком, Б.Криловим та А.Сакалаускасом, у тісній співпраці з різними державними, громадськими, військовими та релігійними  організаціями, а також завдяки власним інвестиціям мецената, вже виконано великий обсяг робіт, як скульптурних (два макета в масштабі 1: 5 для Вільнюса і Києва), так і спрямованих на популяризацію проекту й залучення до нього нових потенційних партнерів.

Велику підтримку фонду оказують Уряд і Посольство Литви в Україні. Фінансова допомога Литовської Республіки дає можливість просувати проект згідно запланованих етапів. У даний час скульптори працюють над глиняною моделлю фігури князя, яка чекає свого переводу в твердий матеріал. Робертас Габулас разом із майстрами особливо відповідально ставляться до вибору якісного матеріалу, з якого буде втілюватися репрезентативна скульптура великого ідейного значення. Так, за підтримки Посольства Литви в Україні та Міністерства закордонних справ Литовської Республіки була спеціально здійснена експедиція до Італії, метою якої став пошук знаменитого рожевого мармуру (Rosso Verona) у кар’єрах Sant’Ambrogio di Valpolicella (регіон Венето). Після переговорів з представниками веронских фабрик і ретельного аналізу складської програми був обраний найкращий блок чистого мармуру, з якого буде виготовлятися фігура Острозького в натуральну величину .

Так, зроблено ще один суттєвий крок у реалізації важливого культурно-історичного проекту, який на міждержавному рівні відкриває новий погляд на історію Європи, розширює межі нашої уяви про час, коли українські землі входили до складу Литви та Польщі.

Слід зазначити,  що Благодійний фонд «Корона князів Острозьких»,  маючи спільне почесне найменування з військовими організаціями (ЛІТПОЛУКРБРІГ та 30 Окремою Механізованою бригадою), своєю культурно-гуманітарною діяльністю сприяє зміцненню дружніх стосунків між країнами, об’єднаними героїчним минулим, а також вносить вагомий вклад  у популяризацію й вшанування пам’яті Костянтина Острозького. Своєрідною подякою союзницьким державам стало  увіковічення князя у бронзових пам’ятних дошках, подарованих фондом «Корона князів Острозьких» Литві, Польщі, а також штабу 30 ОМб у Новоград-Волинському (скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов).

      

         Підводячи підсумки  2019 року, Робертас Габулас висловлює щиру вдячність усім,  хто допомагає фонду, зокрема, Посольству й Уряду Литви за розуміння та постійну підтримку його благодійницької справи.

Особливу подяку голова фонду виражає творчому  колективу скульпторів Олесю Сидоруку та Борису Крилову за їхній професіоналізм та високі моральні якості, необхідні у реалізації проекту такого значного рівня.

Фонд «Корона князів Острозьких» й надалі буде розвивати свою діяльність на ниві добродійства, відкриваючи нові перспективи у реалізації  державно важливих проектів, що вкрай необхідні для відродження пам’яті великих історичних особистостей.